Po nocnym śnie zapasy energii są na najniższym poziomie. Śniadanie pozwala nabrać sił na dobry początek dnia, zwiększa wydajność i koncentrację w pracy lub szkole. Ponadto spożywając śniadanie, dbamy o zbilansowaną dystrybucję energii w ciągu dnia i dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Należy pomyśleć o wapniu w szklance mleka i błonniku w pełnoziarnistym pieczywie, misce musli lub owocach.
Zdrowe śniadanie sprawi, że nie będziemy mieli ochoty na przekąskę o wysokiej zawartości cukru lub zjedzenie dużych porcji w południe. Najlepiej tego unikać, aby zachować popołudniowe skupienie i zgrabną sylwetkę.
Pierwszym krokiem w kierunku spożywania zdrowego śniadania jest ograniczenie cukru. Oczywiście , glukoza jest niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu, jest paliwem dla mózgu i mięśni, ale nadmiar cukru zamienia się w tłuszcz i może prowadzić do przybierania na wadze i powstania chorób.
Aby zminimalizować nasze dzienne spożycie, możemy zacząć od wyeliminowania cukrów dodanych znajdujących się w przetworzonej żywności przemysłowej lub w gorących napojach, ciastkach itp.
Nawyki, które należy zmienić, aby zjeść zdrowe, zrównoważone śniadanie:
1. Zastąpić sok świeżymi owocami
Owoce są słodkie i zdrowe, ale w formie soku stanowią główny ładunek cukru, który spada na dno żołądka. Spożywanie soku przebiega bez właściwego procesu żucia (gdzie zaczyna się trawienie) i bez błonnika z owoców, który ogranicza wchłanianie cukrów.Żucie i obecność błonnika są niezbędne do osiągnięcia sytości. Należy unikać soków i ogólnie rzecz biorąc, ograniczyć owoce na śniadanie z wyjątkiem tych z bardzo małą ilością cukru, takich jak na przykład czerwone owoce.
2. Zamienić dżem na kompot (oczywiście bez dodatku cukru)
Dżem to w 60% czysty cukier. To bardzo zły wybór na początek dnia. Jeśli lubimy smarować jedzenie, powinniśmy posmarować je sosem jabłkowym bez dodatku cukru, który określa się czasem jako applesauce. Gotowane owoce są lepiej trawione przez organizm w godzinach porannych. Inną opcją jest przecier z nasion oleistych, który jest pełen składników odżywczych i posiada właściwości uspokajające.
3. Pożegnać się z chlebem kanapkowym, sucharami i białym pieczywem
Wszystkie przemysłowe wersje chleba powinny być zakazane, łącznie z bagietką z białej mąki od znajomego piekarza. Są to puste kalorie z dodatkiem soli i cukru jako wzmacniaczy smaku. Jeśli jesteśmy miłośnikami spożywania chleba, powinniśmy preferować (prawdziwy) chleb z mąki razowej, żytniej lub orkiszowej i na czystym zakwasie.
4. Wybieramy zwykły jogurt
Jeśli lubimy spożywać jogurt, unikajmy wersji aromatyzowanych i słodzonych, w tym wersji o niskiej zawartości tłuszczu. W tego rodzaju produktach tłuszcz zastępuje się cukrem. I nawet jeśli licznik kalorii na etykiecie się zmniejszy liczba kilogramów na wadze nie.